Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém dnešním stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.

"V důsledku dohody o smírném řešení mezi Českou republikou a Polskem zaniká penále nařízené v rámci řízení o předběžném opatření se zpětným účinkem," stojí v dnešním prohlášení Kokottové.
Soudní dvůr Evropské unie loni v květnu potvrdil povinnost Polska zaplatit pokutu za nelegální těžbu v povrchovém dolu u hranic Libereckého kraje od září 2021 do února 2022. Soud ve dvou rozsudcích potvrdil, že Evropská komise postupovala správně, když pokuty, které v minulosti soud Varšavě uložil, strhla z polských splátek z evropských fondů.
Polsko proti tomuto rozhodnutí podalo kasační opravný prostředek k Soudnímu dvoru. Generální advokátka ve svém dnešním stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr polskému požadavku vyhověl. Soudní dvůr EU není stanovisky svých generálních advokátů vázán, ve většině případů se jimi však řídí.
"Podle generální advokátky zanikla v důsledku dohody o smírném řešení mezi Českou republikou a Polskem předběžná opatření se zpětným účinkem. Komise proto neoprávněně provedla započtení penále s nároky Polska vůči unijnímu rozpočtu," stojí v dnešním prohlášení.
Polsko dlužné penále neplatilo. Podle tribunálu denní penále nabíhalo od 20. září 2021 do vyškrtnutí věci z rejstříku Soudního dvora, ke kterému došlo 4. února 2022, když 3. února 2022 uzavřelo Polsko s Českou republikou dohodu o smírném řešení.
Spory ČR s Polskem o těžbu v dole Turów začaly v lednu 2016, kdy hejtman Libereckého kraje Martin Půta oznámil, že plánované rozšíření dolu v povrchovém dolu Turów u hranic Libereckého kraj ohrožuje zásoby pitné vody na Liberecku. ČR kvůli rozšiřování dolu Turów zažalovala Polsko v únoru 2021 a současně požádala o vydání příkazu k zastavení těžby. V květnu téhož roku unijní soud české žádosti vyhověl.
Polská vláda pokyn zastavit těžbu neuposlechla. Koncem září 2021 vyměřil Soudní dvůr EU zemi pokutu 500.000 eur denně za to, že nerespektovalo jeho nařízení zastavit těžbu. Výše peněžitého trestu se nakonec vyšplhala na 69 milionů eur. Brusel část pokuty strhl z částek poskytovaných Polsku z evropských fondů. Polská zpravodajská televize TVN24 již dříve uvedla, že Brusel si takto strhl více než 30 milionů eur.
Súvisiace články
Fico: Slovensko chce do úterý dohodu ohledně plánu zastavit dovoz plynu do EU
Slovensko chce do úterý dohodu s Evropskou unií ohledně požadavků Bratislavy k plánu Evropské komise (EK) postupně do konce roku 2…
Brusel má utajit plány na ukončení dovozu ruských energií, žádají vlády EU
Vlády členských zemí EU chtějí, aby Brusel utajil, jakým způsobem plánují postupně ukončit dovoz ruského plynu a ropy do konce rok…
Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveř…
Analytici: Obchody s kontrakty na emisní povolenky naznačují zdražování benzinu
Začátek obchodování s termínovanými kontrakty na emisní povolenky pro domácnosti na lipské burze EEX naznačuje budoucí výrazné zvy…
Snížení emisí o 90 % jako krok k uhlíkové neutralitě do roku 2050
Evropská komise navrhla upravit evropský klimatický zákon a zavést nový závazný klimatický cíl pro rok 2040 - snížení čistých emis…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.