Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.

Severočeské doly samy požádaly o konec těžby nejpozději k roku 2033 oproti původní žádosti, což Český báňský úřad přijal, a změnil tak původní nepravomocné rozhodnutí o prodloužení těžby na Bílině Obvodního báňského úřadu v Mostě. Rozhodnutí omezil do 31. prosince 2033. Konkrétní návrhy dílčích rekultivací je třeba podle úřadu vypracovat ve spolupráci se specialisty na hodnocení krajinného rázu, biology a v úzké spolupráci s obcemi a místními iniciativami, vyplývá z rozhodnutí.
Do rozhodnutí úřad doplnil, že sanace po ukončení těžby budou postupné a řídit se budou stanoveným časovým harmonogramem. Zbytečně se nesmí odkládat, nejsou-li prokazatelně odůvodněné zájmy ochrany přírody, krajiny nebo jiným převažujícím veřejným zájmem.
Dřívější ukončení těžby vítá ekologická organizace Greenpeace, která se proti dřívějšímu rozhodnutí o prodloužení těžby odvolala. "Po letech nejistoty máme jasno: Těžba uhlí v Česku skončí nejpozději v roce 2033, jak nyní svým rozhodnutím potvrdil Český báňský úřad. Je smutné, že konec uhlí si nakonec vyžádal těžař, ne stát," uvedl Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.
V tuto chvíli horníci stále těží na ploše původních územně ekologických limitů těžby na Bílině, tedy změna limitů v roce 2015 se těžby na dolech Bílina dosud nedotkla, řekl ČTK v květnu mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Odhaduje se, že na ploše vymezené současným povolením k hornické činnosti je zhruba 31 milionů tun hnědého uhlí. Na území o rozloze zhruba 5,5 kilometru čtverečních za původním územně ekologickým limitem platí odhad zásob ve výši 120 milionů tun hnědého uhlí. Na Dolech Bílina pracovalo ke konci loňského roku 1347 lidí.
Súvisiace články
V Litoměřicích začnou vědci v areálu kasáren na podzim hloubit mělké vrty
V areálu bývalých kasáren v Litoměřicích začnou vědci na podzim hloubit mělké vrty. Některé z nich budou dodávat energii, další bu…
Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132.000 starých neekologických kotlů
Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132.000 starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Ze všech výzev těchto dota…
Lidé z Pošumaví 22. rokem pochodovali proti plánovanému jadernému úložišti
Přes 200 pěších a cyklistů dnes na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, kt…
Okupovaná část Záporožské oblasti je z velké části bez proudu a dodávek vody
Okupovaná část ukrajinské Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny se potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektřiny a vody. Systém záso…
Ústecká parkoviště do budoucna zřejmě doplní nabíjecí stanice pro elektromobily
Parkovací plochy na sídlištích i placená parkoviště a stání v Ústí nad Labem v majetku města by mohly do budoucna doplnit nabíjecí…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.