Energetici vyměnili část horkovodu Neratovice, za rok budou pokračovat
Energetici za jedenáct dní vyměnili přes 120 metrů horkovodu, který zásobuje teplem Neratovice. V polovině července tak skončila první etapa rekonstrukce, druhá bude za rok. Dodavatelská firma opravovala potrubí napojené na páteřní horkovod vedoucí z Teplárny Energotrans (dříve Elektrárna Mělník) do Prahy, informoval dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Energotrans patří do Skupiny ČEZ.

Přípojku horkovodu pro Neratovice tvoří podzemní potrubní systém. Součástí opravy byla celková revize a údržba, včetně výměny částí, které byly u konce životnosti. "V obvyklém provozu jsme v průběhu roku identifikovali místa, kde docházelo k nadměrným tepelným ztrátám. Únik média jsme ovšem na základě diagnostiky vyloučili. Díky kontrolním sondám jsme ale zjistili významné poškození izolace, takže bylo rozhodnuto o výměně potrubí," uvedl technický ředitel společnosti Energotrans Martin Hora.
První část výměny se letos týkala trasy dlouhé 125 metrů, příští rok je naplánovaná výměna dalších 80 metrů předizolovaného potrubí. "To má průměr 350 centimetrů a vždy se v trase jedná o dvě potrubní vedení, tedy o napájecí potrubí tam a pro vratnou vodu zpět," doplnil Hora.
Délka horkovodní přípojky pro Neratovice činí 3,5 kilometru. Začíná odbočkou z horkovodu Praha u obce Kojetice a vede až na okraj Neratovic. Přípojka zásobuje teplem Neratovice. Průměrný roční objem dodávek tepla činí 180.000 GJ za rok. Celkové náklady vynaložené na první a druhou etapu opravy včetně obnovy dalších technologií budou kolem 30 milionů korun.
Energotrans provozuje největší teplárenský komplex v ČR – Teplárnu Energotrans (dříve Elektrárna Mělník). Vyrobeným teplem devět milionů GJ ročně zásobuje pravobřežní část Prahy, Mělník a Neratovice, celkem zhruba 250.000 domácností. Do roku 2030 bude výroba tepla z uhlí ukončena, nahradí ji nové zdroje, především zemní plyn.
V lokalitě jsou naplánovány další investice, které mají zásadně snížit vytváření emisí. Celkově dosáhnou náklady 50 miliard korun. Část nákladů pokryjí evropské dotace.
Súvisiace články
V příštím týdnu začne v Dukovanech geologický průzkum, práce zajistí české firmy
V příštím týdnu bude v Dukovanech na Třebíčsku a okolí zahájen geologický průzkum lokality, kde vzniknou dva nové jaderné bloky. P…
Evropská energetická infrastruktura před kolapsem. Příklad Nizozemska ukazuje, jak špatně to může dopadnout
Tisíce firem, domácností i veřejných institucí v Nizozemsku čekají na připojení k elektrické síti. Přetížení infrastruktury ohrožu…
Daň z elektřiny v Česku je jedna z nejvyšších v Evropě, říká šéfka E.ON a kritizuje přebujelou byrokracii
Z elektřiny se v Česku odvádí daň ve výši 21 procent, evropský průměr je přitom pod 15 procenty. A i další poplatky nejsou malé, z…
Spalovat odpadky budou i v Českých Budějovicích. Teplárna získala stavební povolení
Další záměr na energetické využití odpadu získal stavební povolení. Dopravní a energetický stavební úřad při ministerstvu průmyslu…
Súdánská oblast bohatá na ropu se stala novým bojištěm mezi armádou a RSF
Súdánská oblast Kordofán, kde se nacházejí naleziště ropy, se stala hlavním bojištěm mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rych…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.