Průzkum: Většina českých firem zbytečně přeplácí za energie až miliardy Kč ročně
Většina českých firem zbytečně přeplácí za energie až miliardy korun ročně. Dodavatele a jejich tarify často vybírají nahodile nebo vůbec a nereagují na vývoj na trhu. Aktivně účty za energie řeší zhruba čtvrtina z nich, asi deset procent firem pak soutěží dodavatele a má vlastního energetického experta. Vyplývá to z průzkumu mezi firmami od společnosti Tedom.

"Vidíme zde hluboko zakořeněný problém. Zatímco služby z jiných odvětví se optimalizují do posledního detailu, energetika zůstává u většiny firem opomíjená. Přitom právě tady se dá relativně snadno uspořit," uvedl ředitel Tedom energie Jakub Odložilík.
Problémy se podle něj táhnou už od energetické krize, která firmám přinesla šokovou zkušenost, protože ceny energií prudce vzrostly a podniky, často bez potřebné odbornosti, zafixovaly dodávky za dosud nejvyšší ceny. Energetický trh se sice od té doby stabilizoval, většina firem se přesto podle průzkumu k tržnímu přístupu dosud nevrátila. "Na trhu dnes dominují dvě obavy: že firmy přeplatí při fixaci, nebo naopak neuhlídají výkyvy u spotu," podotkl Odložilík.
Nejzodpovědněji se podle průzkumu chová v ČR asi desetina podniků, které mají interního energetika, strategicky plánují a pravidelně soutěží svého dodavatele. Typicky jde o velké výrobní závody, nemocnice nebo obchodní řetězce. Dalších asi 15 procent firem, mezi něž patří například větší hotely, úřady nebo nákupní centra, podle průzkumu sleduje trh, investuje do obnovitelných zdrojů nebo spolupracuje s externími poradci. Největší část společností, což jsou zejména menší administrativní nebo výrobní firmy, obvykle řeší energie až při skončení svého kontraktu, a to bez hlubší analýzy. Zhruba pětina firem pak nedělá podle průzkumu ani to a zůstává u stávajícího dodavatele po první nabídce.
Výsledky průzkumu tak podle Tedomu, který v této souvislosti představil pro firmy nový tarif kombinující fixní a spotové ceny, ukazují nejen pasivitu v rozhodování, ale i nevyužitý potenciál. V případě větší pozornosti firem ke správě energií by podle odhadu firmy mohly úspory za energie u českých firem dosahovat i miliard korun ročně.
"Problém vysokých nákladů u firem je bohužel ovlivněný hlavně zákonnou nemožností odstoupení od smlouvy bez ohledu na skutečnost, že je v aktuálním období cena za odběr vysoká. Tahle skutečnost je zcela jiná u klientů v podobě domácností, které od smlouvy odstoupit mohou," řekl obchodní ředitel energetické společnosti epet Roman Šmíd.
Výhodu v tomto podle něj mají právě velké firmy, které si mohou dovolit vlastní energetické experty, kteří umí sjednat s dodavateli pro svou firmu individuální nabídky, jež pružně reagují na situaci na trhu. Státní firmy pak podle Šmída řeší výši cen vypsanými aukcemi na kratší časové období. "Jako největší problém vidím tuto otázku u firem, které neřeší cenu energií s dodavatelem a připočítávají ji do výrobních nákladů, a tím nechávají náklady na drahou energii platit konečného spotřebitele," dodal Šmíd.
Súvisiace články
U.S. Steel sa spojí s japonským rivalom Nippon Steel, uviedol Trump
Americká oceliarenská spoločnosť U.S. Steel uskutoční plánované spojenie s japonským konkurentom Nippon Steel. Uviedol to americký…
Spoločnosť EPH získala zvyšný podiel talianskeho Enelu, teraz vlastní 66 percent v Slovenských elektrárňach
Spoločnosť Energetický a průmyslový holding úspešne dokončila akvizíciu zvyšného 50 percent podielu v Slovak Power Holding od tali…
Trump omezuje regulaci a urychluje vydávání nových licencí pro jaderné reaktory
Americký prezident Donald Trump omezuje regulaci a urychluje vydávání nových licencí pro jaderné reaktory a elektrárny. Dnes podep…
Ceny ropy smazaly počáteční ztráty způsobené zprávami od Trumpa a OPEC+ a rostou
Ceny ropy dnes klesaly kvůli zprávě, že skupina OPEC+ hodlá v červenci dále zvýšit těžbu, a komentáři amerického prezidenta Donald…
Další miliardy z ModFondu jsou na cestě. Nejvíc získají dvě velké teplárny
Stát i v letošním roce podporuje investiční dotací projekty na rozvoj zelené a moderní energetiky. Konkrétně z Modernizačního fond…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.