Slovenský InoBat chystá baterii pro vojenské drony a bezpilotní letecké systémy
Slovenský start-up InoBat plánuje uvést na trh baterii určenou pro vojenské drony a bezpilotní letecké systémy. Agentuře Reuters to řekl šéf podniku Marián Boček. Firma tak chce využít nárůstu výdajů na zbrojení, s kterým počítají evropské země. V září proto plánuje InoBat zahájit výrobu bateriového článku E10 a je v počáteční fázi spolupráce s vybranými evropskými výrobci dronů.

"Spolupracujeme s výrobci dronů, kteří vyžadují technologicky špičkové evropské bateriové řešení,“ řekl Boček. Firma se dosud zaměřovala na baterie pro elektromobily a pro elektrické prostředky s vertikálním vzletem a přistáním.
Evropa se snaží zvýšit produkci tanků, radarů a zbraní, jak to žádá americký prezident Donald Trump. Ten už dříve řekl, že by se Evropa měla sama postarat o svou vlastní obranu. Některé firmy proto začaly přestavovat automobilové závody na vojenskou výrobu. Například německá společnost Rheinmetall, která je největším evropským výrobcem munice, chce dva závody na automobilové díly přeměnit tak, aby mohly vyrábět obranné vybavení. Podobně francouzská muniční společnost Europlasma přebírá slévárnu, kterou dříve vlastnila jedna francouzská automobilka.
Společnost InoBat uvedla, že článek E10 se nabije za méně než 15 minut. Zvládne o 40 procent větší užitečné zatížení a poskytne o 60 procent delší dobu letu než články, které jsou v současnosti na trhu. Boček uvedl, že pro InoBat jde o přirozený vývoj, za kterým je poptávka po vysoce výkonných bateriích evropské výroby na trzích s obrannými i průmyslovými drony.
Slovenský výrobce baterií si zajistil přes 400 milionů eur (deset miliard Kč) na další rozvoj, včetně 100 milionů eur oznámených loni v prosinci. Desetiprocentní podíl drží ve firmě InoBat čínský výrobce baterií Gotion. Jejich společný podnik začne v roce 2027 vyrábět baterie pro elektromobily německého Volkswagenu.
Ředitel Boček agentuře Reuters také řekl, že byznys s bateriemi pro drony je oddělený od společného podniku s firmou Gotion. Zcela přitom podle něj splňuje požadavky dodavatelského řetězce NATO.
Súvisiace články
Huawei o budoucnosti akumulace: technologie, překážky a řešení – část II
Vaše úložiště využívá tzv. LFP články. Proč právě tuto technologii? Používáme LFP články – lithium-železo-fosfát – protože dnes př…
Až 15 pct majitelů čerpadel trápí nekvalitní instalace, asociace se na ně zaměří
Až 15 procent majitelů tepelných čerpadel trápí nekvalitní instalace jejich zařízení. Nejčastěji jde o špatné dimenzování čerpadla…
Možnosti uchovávání energie z obnovitelných zdrojů hledá projekt ECO&Stor
Nové způsoby, jak uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů energie (OZE), hledá projekt ECO&Stor. Pomoci má vodík i vy…
Nový systém čištění kondenzátorů přinese efektivnější provoz
Efektivnější provoz elektrárny Temelín by měl přinést nový sytém čištění kondenzátorů. Elektrárna s jeho výměnou začala už loni, k…
16. května - Mezinárodní den světla
Mezinárodní den světla se slaví každý rok 16. května, jako výročí prvního úspěšného zprovoznění laseru v roce 1960 fyzikem a inžen…
Kalendár akcií
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.