Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen
Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. ČTK o tom dnes informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější počasí i pokles cen energií.

"Spotřeba elektřiny i plynu za letošní první čtvrtletí meziročně vzrostla, v obou případech byla dokonce vyšší než ve stejném období roku 2023. Je to potvrzení, že období kontinuálních poklesů skončilo. Zejména spotřebu plynu ovlivnily meziročně nižší teploty. Skutečná spotřeba vzrostla o více než 14 procent, po přepočtení na dlouhodobý teplotní normál byla vyšší o 3,5 procenta. Je zřejmé, že kromě faktoru počasí hrají roli i další vlivy, včetně cen energie. Rovněž se zvýšila výroba elektřiny,“ uvedl předseda Rady ERÚ Jan Šefránek.
Růst spotřeby energií je podle něj patrný napříč všemi kategoriemi odběratelů. "Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu v souvislosti s postupným přechodem od uhlí k plynu. V případě elektřiny tvořili výjimku jen odběratelé připojení na hladině velmi vysokého napětí. Výrazně vzrostla spotřeba domácností, v elektřině dokonce o více než devět procent,“ podotkl předseda ERÚ.
Celková čistá spotřeba elektřiny tak v prvních třech měsících podle dat ERÚ činila 16,4 terawatthodiny (TWh), meziročně o 2,7 procenta více. Nejvíce zvýšily svou spotřebu domácnosti, a to proti loňsku o více než devět procent.
Ještě výrazněji stoupla výroba elektrické energie, meziročně o 9,6 procenta. I proto opět převažoval export elektřiny nad jejím importem. Hodnota salda se proti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšila z 1,7 TWh na 2,9 TWh, samotný export vzrostl o 36,1 procenta na 7,6 TWh.
Spotřeba plynu podle úřadu stoupla meziročně o více než 14 procent na 2,8 milionu metrů krychlových. Vliv počasí markantně změnil i průběh spotřeby v jednotlivých měsících. Zatímco mimořádně teplý leden meziročně snížil spotřebu o 0,7 procenta, v chladném únoru spotřeba naopak stoupla oproti loňsku o téměř 36 procent. V březnu byl nárůst přes 14 procent.
V zásobnících bylo na konci března 842 milionu metrů krychlových plynu. Byly tedy naplněny z 36,9 procenta, loni to bylo ve stejném období přes 61 procent.
Súvisiace články
Ropa dále zdražuje navzdory snížení ratingu USA a zpomalení čínské ekonomiky
Ropa dnes na světových trzích zdražuje. Děje se tak navzdory tomu, že agentura Moody's snížila úvěrový rating USA a oficiální údaj…
Treba sa pripraviť na rastúci dopyt po elektrine, vraví developer obnoviteľných zdrojov
Ceny elektriny na Slovensku zvyšujú aj deficitné krajiny ako Maďarsko či Taliansko. Podpora výstavby nových zdrojov má zmysel, mys…
Dombrovskis: EU navrhne skupině G7 snížení cenového stropu na ruskou ropu
Evropská unie navrhne ministrům financí skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 snížení cenového stropu na ruskou ropu přepravovanou…
Firma Paseka zemědělská z Olomoucka investovala 200 mil. do biometanové stanice
Společnost Paseka zemědělská zprovoznila v Krakořicích u Šternberka na Olomoucku vlastní biometanovou stanici, do které investoval…
Vodovody a kanalizace Kroměříž loni navýšily výnosy, zisk firmě meziročně klesl
Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázala celkové výnosy téměř 480,4 milionu korun. Meziročně byly vyšší o dva…
Kalendár akcií
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.