Odklad dohody k Dukovanům posouvá i harmonogram celého projektu, řekl šéf EDU II
S odkladem podpisu finální dohody ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá i harmonogram celého projektu a jeho jednotlivé fáze. O měsíce se tak v plánech posune i samotné zprovoznění nových reaktorů. První z nich by podle aktuálního stavu měl být spuštěný na přelomu let 2036 a 2037. Na dnešní konferenci NextGen Energetika 2035+ v Praze to řekl Petr Závodský, předseda představenstva společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která je za jaderný tendr zodpovědná. Připomněl i rostoucí náklady na projekt.

Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na středu 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. Podle Závodského se tím tak posouvá nejen dokončení prvního bloku v Dukovanech, ale i stavba druhého reaktoru a dalších zvažovaných bloků v Temelíně.
O žalobě EDF zatím soud nerozhodl. Společnost Elektrárna Dukovany II, která má jaderný tendr na starosti, proti opatření podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Spolu se zpožděním rostou podle Závodského i náklady na celý projekt. Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš v minulém týdnu připustil, že v případě zdržení o několik měsíců může jít až o stovky milionů korun.
"Každý měsíc zpoždění se na projektu určitě projeví," uvedl Závodský. Odmítl komentáře, že na projektu, který trvá přes deset let, nebude mít zdržení v řádu měsíců žádný dopad. "Pokud máte projekt s harmonogramem, kde jsou přesně dané licenční lhůty a podobně, tak v případě, že se některá fáze posune o několik měsíců, tak se i dokončení stavby o několik měsíců posune," podotkl.
Zopakoval, že společnost EDU II v současné době připravuje kasační stížnost proti předběžnému opatření soudu. Podnik má pro ní čas do středy 20. května. "Myslím, že máme dost silné argumenty, aby Vrchní správní soud rozhodnutí Krajského soudu o předběžném opatření zvrátil," uvedl šéf EDU II. Krajský soud podle něj dostatečně nezvážil veřejný zájem celého projektu. "Není tady nyní projekt s větším veřejným zájmem," dodal.
KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.
Súvisiace články
Fico se údajně chystá do Bílého domu kvůli dostavbě Jaslovských Bohunic
Slovenský premiér Robert Fico se údajně chystá do Bílého domu, aby podepsal mezivládní dohodu s USA o stavbě nové jaderné elektrár…
Litvínovská rafinérie spustí etylenovou jednotku, zastavil ji výpadek elektřiny
Rafinérie v Litvínově na Mostecku začne od středečního rána uvádět do provozu etylenovou jednotku, která je srdcem petrochemické č…
Krajiny, ktoré sa držia fosílnych palív, sabotujú svoje ekonomiky, vyhlásil šéf OSN Guterres
Približne 91 percent projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ktoré boli minulý rok uvedené do prevádzky, bolo lacnejšíc…
USA vyzvú Európu, aby podporila prípadné 100-percentné clá na ruskú ropu
Spojené štáty budú naliehať na svojich európskych spojencov, aby nasledovali príklad Washingtonu, ak zavedie 100-percentné clo na…
ERÚ povede při vyšetřování blackoutu pracovní skupinu pro předcházení problémů
Energetický regulační úřad (ERÚ) inicioval kvůli vyšetřování červencového blackoutu v Česku vznik pracovní skupiny. Bude se zabýva…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.