Návrh ukončit dovoz ruských fosilních paliv je neakceptovatelný, řekl Fico
Iniciativa Evropské komise (EK) zaměřená na ukončení dovozu ruských fosilních paliv do Evropské unie je pro slovenskou vládu neakceptovatelná, řekl dnes novinářům premiér Robert Fico. Podle něj by Slovensko, které dováží z Ruska ropu, zemní plyn i palivo do jaderných elektráren, patřilo při realizaci plánu EK k nejvíce postiženým zemím evropského bloku.

"Můžeme si způsobit podstatně více škod a Evropská unie může být více poškozena než samotné Rusko. To se již stalo s některými sankcemi," tvrdil Fico, který dlouhodobě vystupuje proti sankcím EU uvaleným na Rusko a obhajuje dodávky ruských energií do Evropy.
Konkrétní legislativní návrhy týkající se dovozu ropy, plynu a jaderné energie by EK měla zveřejnit v červnu. Eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen v úterý řekl, že EU navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu a ukončení stávajících spotových smluv do konce roku 2025. Unijní exekutiva dále navrhne zastavení veškerého zbývajícího dovozu ruského plynu do konce roku 2027. Tento plán kromě Slovensko kritizovalo Maďarsko i Rusko.
"Uznáváme strategický cíl snižovat energetickou závislost Evropské unie na třetích zemích. Odmítám, abychom páchali ekonomickou sebevraždu," řekl Fico. Dodal, že zastavení dovozu ruského plynu povede ke zvyšování ceny suroviny na evropském trhu, což ohrozí konkurenceschopnost EU vůči USA či Číně.
Slovensko má s ruským koncernem Gazprom smlouvu o dodávkách plynu do roku 2034. Do konce loňska ruský plyn proudil na Slovensko přes Ukrajinu, která ale neprodloužila kontrakt s Ruskem o pokračování jeho tranzitu. Fico kvůli tomu kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Rusko pak začalo dodávat plyn na Slovensko přes Turecko a další země, tato trasa ale podle dřívějšího vyjádření slovenských plynáren SPP nemá dostatečnou kapacitu.
Podle Bratislavy dodávky plynu či ropy na Slovensko z jiných zdrojů by byly dražší i kvůli vyšším tranzitním poplatkům. Slovenská rafinerie Slovnaft už dříve zahájila program přechodu na jinou než ruskou ropu.
Fico tvrdil, že lídři členských zemí EU se v roce 2022 vyslovili pouze pro postupné ukončení závislosti na plynu, ropě i uhlí z Ruska, nikoliv na zastavení dodávek, a dohoda se netýkala jaderného paliva.
Atomové elektrárny na Slovensku mají největší podíl na výrobě elektřiny v zemi. Jejich provozovatel předloni podepsal s americkou firmou Westinghouse smlouvu o budoucích dodávkách jaderného paliva, které Slovensko dlouhodobě odebírá z Ruska.
Súvisiace články
Veterné a solárne elektrárne ako verejný záujem. Envirorezort znovu otvára zákon o EIA
Kým od schválenia veľkej novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie prešlo iba osem mesiacov, ministerstvo životnéh…
Vláda projednala Zprávu o adaptaci České republiky na změnu klimatu 2025. Dopady jsou intenzivnější a více ovlivňují ekonomiku a ekosystémy
Dlouhodobé sucho, povodně a přívalové povodně, vydatné srážky, růst průměrné roční teploty i extrémně vysoké teploty, extrémní vít…
Svaz průmyslu: Odklad smlouvy o Dukovanech je negativní pro energetiku i firmy
Odklad podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany je negativní zpráva pro českou energetiku, pro z…
Ministryně hospodářství vyloučila, že by se Německo vrátilo k jaderné energetice
Nová německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová dnes vyloučila, že by se Německo mohlo vrátit k výrobě elekt…
Průmyslové firmy v Dánsku žádají vládu o přehodnocení slabých vodíkových kvót
Průmyslová asociace Hydrogen Denmark a někteří její členové kritizují legislativní návrh zavádějící do dánské legislativy cíle EU…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.