Studie: Na výrobu litru piva je potřeba stejně vody jako na 100 gramů brambor

Na výrobu jednoho litru piva je potřeba stejně vody jako na produkci 100 gramů brambor, 50 mililitrů mléka nebo deseti gramů mouky, chleba nebo kuřecího masa. Vyplývá to ze studie Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, kterou si nechal vypracovat pivovar Radegast. Jejich zástupci dnes představili výsledky výzkumu na tiskové konferenci.

Studie: Na výrobu litru piva je potřeba stejně vody jako na 100 gramů brambor

Vědci sledovali takzvanou vodní stopu. Je to ukazatel, který vyjadřuje, kolik sladké vody se spotřebuje, přímo i nepřímo, při výrobě určitého produktu nebo při vykonání určité činnosti. Je to podobný koncept jako uhlíková stopa, ale zaměřuje se na vodu.

Radegast si nechal změřit svou vodní stopu napříč celou produkcí. Spotřeba vody od semínka ječmene a chmele, přes výrobu až po načepovanou sklenici činí 3,64 litru vody odebrané z vodních zdrojů na litr vyrobeného piva. Přímo v pivovaru nyní spotřebuje 2,29 litru vody na uvaření jednoho litru piva. Podle Josefa Jalůvky, marketingového manažera značky Radegast, je světový průměr 4,5 litru a v Česku 3,4 litru.

Pro potřeby studie vědci vyhodnocovali veškeré potřebné vstupy, včetně například použití hnojiv či závlahy na chmelnicích, veškeré procesy spojené s pěstováním ječmene nebo distribucí či chlazením a oplachováním sklenic v restauracích.

Vodní stopa se rozděluje na modrou, zelenou a šedou. "Modrá stopa, která je nejdůležitější, označuje vodu spotřebovanou v dané časové periodě a pocházející z vodních zdrojů, jako jsou řeky, vodní nádrže nebo podzemní vody. Zelená vodní stopa představuje dešťovou vodu a vodu v půdě, která je využita při růstu plodin. Šedá vodní stopa pak vyjadřuje teoretické množství vody potřebné k naředění znečištění na bezpečnou úroveň, což je hypotetická hodnota," řekl náměstek ředitele ústavu Libor Ansorge.

Nejdůležitější je u výroby piva podle Ansorgeho modrá vodní stopa. Ta zahrnuje vodu využitou při zavlažování chmele, stejně jako vodu spotřebovanou při pěstování ječmene, a to včetně aplikace hnojiv a pesticidů. Dále zahrnuje vodu použitou v procesu výroby sladu, při vaření piva, filtraci a dalších výrobních krocích. Dále sem patří vymývání obalů a stáčecích cest při stáčení piva, stejně jako čištění a údržba výčepních zařízení v hospodách, které rovněž přispívají k této vodní stopě.

Z výsledků studie také vyplynulo, že největší podíl na modré vodní stopě má varna s použitím 1,3 litru vody na litr piva, na druhé místě byla sladovna s 0,52 litru vody na litr vyrobeného piva a na třetím místě stáčírna s 0,47 litru vody.

Manažer udržitelnosti v Plzeňském Prazdroji Jakub Zaoral uvedl, že klimatická změna silně ovlivňuje produkci chmele a ječmene. "Chmel a ječmen jsou pod obrovským tlakem, stejně jako zemědělci, kteří čelí výrazným výkyvům v kvalitě a výnosech. Máme proto rozpracované vědecké projekty zaměřené na chmel, ječmen a další plodiny, které pomohou adaptovat zemědělství na nové podmínky," řekl Zaoral. Implementace principů regenerativního zemědělství podle něj přináší zlepšení zadržování vody v půdě, což je klíčové pro zajištění stabilní produkce.

Súvisiace články

SHMÚ: V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu

Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015. Bolo ich c…

Japonsko bude skladovat oxid uhličitý v Malajsii

Japonsko a Malajsie se blíží dohodě o podzemním skladování oxidu uhličitého (CO2), informoval v pondělí asijský deník Nikkei. Skle…

Is China Pulling Ahead in the Quest for Fusion Energy?

In the rocky terrain of China’s Sichuan province, a massive X-shaped building is quickly rising, its crisscrossed arms stretching…

Evropská kosmická agentura vyslala do vesmíru satelit, který bude mapovat lesy a koloběh uhlíku

Z Guyanského kosmického centra, evropského kosmodromu poblíž města Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně, vyslala v úterý Evrop…

Hasební pěny s fluorem kontaminují okolí věčnými chemikáliemi, nejvíce jsou ohroženi samotní hasiči

Látky známé pod zkratkou PFAS (perfluorované a polyfluorované sloučeniny) jsou velkou skupinou široce používaných, průmyslově vyrá…

Kalendár akcií

NextGen Energetika 2035+

14. 05. 2025 08:00 - 16:00
Hotel Ambassador Zlatá Husa, Praha
Další ročník konference NextGen Energetika 2035+ přináší klíčovou diskuzi o budoucnosti české energetiky v době technologických inovací, rostoucích in...

Moderná energetika v meniacom sa svete

15. 05. 2025 09:00 - 17:00
ViennaHouse hotel Bratislava a online
Cieľom konferencie je zhodnotiť vykonávanie pokrokových spôsobov podnikania v energetike, umožnené legislatívou spoločného trhu EÚ a aplikovanou v Čec...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

29. 05. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

89495
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1183
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika