O víkendu budou dny proti úložišti v Pošumaví a ve dvou územích Vysočiny
O víkendu budou v Česku podeváté Dny proti úložišti. V sobotu bude protestní akce v území Březový potok v Pošumaví a v neděli v lokalitách Horka a Hrádek na Vysočině, které jsou také zvažované pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Cílem je vyjádřit nesouhlas s dosavadním přístupem státu při výběru finální a záložní lokality a upozornit na požadavky dotčených samospráv a obyvatel, které jsou podle Platformy proti hlubinnému úložišti dlouhodobě přehlížené.

"Požadujeme férový dialog, důsledné zohlednění našich připomínek a skutečnou možnost se k projektu vyjádřit – nikoliv být postaveni před hotovou věc," uvedl Zdeněk Souček, mluvčí platformy a bezpartijní starosta obce Rudíkov na Třebíčsku, která spadá do lokality Horka.
Den proti úložišti v oblasti Horažďovic začne v sobotu dvě hodiny po poledni, lidé se sejdou na návsi ve Velkém Boru. Akci tam pořádají pod heslem: Už toho máme dost a úložiště tady nechceme! S transparenty budou účastníci přecházet hlavní silnici Plzeň - Horažďovice. "Vše bude pod kontrolou hasičů, hlavně dbáme na bezpečnost účastníků i dopravního provozu, nechováme se nezodpovědně. Ale chceme dát najevo svoji nespokojenost s postupem prací při výběru lokality," řekl ČTK starosta Chanovic Petr Čotek (Sdružení pro budoucnost).
V neděli bude den proti úložišti na Vysočině. Na obou místech se lidé dovědí o tom, co se stalo v posledním roce, jakými právními kroky se obce aktuálně brání umístění úložiště a co vědí o chystaných aktivitách Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v nejbližší době, v lokalitě Hrádek například i o lokalizaci hlubinných vrtů plánovaných při průzkumu území. ČTK to řekli zástupci lokalit.
V území Horka začne setkání ve 14:00 na zahradě mateřské školy v Budišově na Třebíčsku. U táborového ohně si lidé budou moci také zazpívat a opéci špekáčky, připravené budou aktivity pro děti.
V lokalitě Hrádek začne nedělní den proti úložišti v 15:00, účastníci se sejdou na rozcestí v Dolních Hutích u obce Celje na Jihlavsku. Podrobnosti ke Dnům proti úložišti jsou na webu platformy.
Pro vybudování úložiště, v němž mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, jsou v Česku zvažované čtyři lokality. Kromě výše zmíněných i Janoch u jihočeského Temelína.
Ministerstvo životního prostředí vloni v těchto lokalitách povolilo průzkum. Obce proti tomu podaly rozklad, který v případě Březového potoka a Janochu už ministerstvo zamítlo. Správa úložišť o tom informovala koncem března. Stát by měl nejvhodnější místo pro úložiště vybrat do roku 2030.
Súvisiace články
Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 16. dubna 2025 národní výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu z národních zdroj…
Pantůček: O dalším využití ropovodu Družba je třeba rozhodnout do tří let
O budoucím využití české části ropovodu Družba, kterým do Česka desítky let proudila ropa z Ruska a nyní jej nahradil rozšířený ro…
Čína zvažuje postavit na Měsíci jadernou elektrárnu, píše Reuters
Čína zvažuje postavit na své budoucí lunární výzkumné stanici, kterou plánuje společně s Ruskem, jadernou elektrárnu, píše dnes ag…
Radiácia ako pri Černobyle je aj na Slovensku. Reportáž z hory, kde sa ťažil urán
So stúpajúcou cenou uránu rastie aj chuť obnoviť jeho ťažbu na východe Slovenska. Situácia okolo bývalých uránových lomov ukazuje,…
Sanace zamořené půdy a vody po havárii u Hustopečí bude trvat půl roku
Sanace zamořené půdy a vody po únorové havárii vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku bude trvat půl roku. Projekt,…
Kalendár akcií
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.