Francouzská EDF doplnila rozklad u ÚOHS týkající se jaderného tendru
Francouzská společnost EDF, která se ucházela o zakázku na výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany, doplnila rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o další připomínku. Firma to uvedla v tiskovém prohlášení. ÚOHS rozhodl, že jaderný tendr byl v pořádku, posuzoval jej na podnět společnosti EDF a americké firmy Westinghouse a připomínky obou zamítl. Westinghouse v únoru rozklad stáhl, rozklad EDF nyní posuzuje předseda ÚOHS Petr Mlsna. Do vydání pravomocného rozhodnutí nelze podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem, korejskou společností KHNP.

"Doplnění se týká existence nové skutečnosti v podobě uzavření globální dohody o narovnání mezi americkou společností Westinghouse a jihokorejskými společnostmi KEPCO a KHNP, jejímž předmětem je vyřešení sporu týkajícího se práv duševního vlastnictví společnosti Westinghouse k technologii, kterou společnost KHNP nabídla v rámci zadávacího řízení. Tato dohoda implikuje, že v době podání nabídek nemusela mít společnost KHNP zajištěna potřebná práva duševního vlastnictví, což vyvolává pochyby o dodržení podmínek výběrového řízení," uvedla firma v prohlášení.
Mluvčí ÚOHS Martin Švanda ČTK potvrdil, že úřad vyjádření obdržel. "Správní řízení o rozkladu stále probíhá, prodlužuje jej zejména doručování písemností preferovanému dodavateli do Jižní Koreje prostřednictvím tradičních poštovních služeb," doplnil ke stavu řízení Švanda.
EDF i Westinghouse podaly námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži v závěru loňského srpna. Zpochybňovaly oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele.
ÚOHS námitky zamítl, obě společnosti podaly rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi. Westinghouse v únoru své připomínky i rozklad stáhl. Až do pravomocného rozhodnutí o rozkladu EDF nesmí společnost ČEZ jako zadavatel veřejné zakázky s korejským vítězem tendru podepsat smlouvu.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.
Súvisiace články
O slovnaftskej spaľovni pochybuje aj Taraba. Odborníci varujú, že rafinéria zavádza verejnosť
Strategická investícia, čo sa likvidácie nebezpečného odpadu týka, a zároveň ďalší zdroj znečistenia už znečisteného bratislavskéh…
EÚ chce plynárom umožniť beztrestne rozviazať zmluvu s Gazpromom
1. EÚ chce plynárom umožniť beztrestne rozviazať zmluvu s Gazpromom. Podľa informácií denníka Financial Times eurokomisia pripravu…
Vlček ve Valči: Platí požadavek na podíl českého průmyslu na dostavbě Dukovan
Požadavek na celkové zapojení českého průmyslu při stavbě nového jaderného zdroje Dukovan ve výši 60 procent do konce realizace za…
Šéf MAAE: K uzavření jaderné dohody mezi Íránem a USA nezbývá moc času
K uzavření dohody mezi Íránem a USA v otázce íránského jaderného programu nezbývá příliš času, řekl dnes v Teheránu šéf Mezinárodn…
EU upustila od zákazu dovozu ruského LNG, v sedmnáctém balíku sankcí nebude
Evropští představitelé upustili od myšlenky prosadit do sedmnáctého balíčku sankcí proti Rusku zákaz dovozu ruského zkapalněného p…
Kalendár akcií
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.