MPO navýší dotace na firemní solární elektrárny o miliardu na tři miliardy korun
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navýší dotace pro tuzemské firmy na instalace solárních elektráren o miliardu na tři miliardy korun. Reaguje tak na velký zájem podnikatelů o podporu. Cílem dotací je posílit energetickou soběstačnost firem. Dnes o tom informovalo MPO.

"Zájem podnikatelů o náš program podpory předčil veškerá očekávání,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). "Přestože jsme už letos v únoru navýšili alokaci celkem na dvě miliardy korun, přijaté žádosti již překročily tuto hranici a bylo by nutné výzvu ukončit. Proto jsme se rozhodli alokaci navýšit na tři miliardy korun, aby měli podnikatelé dostatek času na přípravu projektů a podání žádostí u Národní rozvojové banky," podotkl ministr.
Dotace mají podle ministerstva podporovat zejména samostatné fotovoltaické projekty s výkonem do 50 kilowattpeaků (kWp) na podnikatelských objektech. Úvěry mohou firmy využít i na systémy pro ukládání elektřiny do baterií.
V rámci podpory mohou firmy využívat bezúročné úvěry s dotační složkou od Národní rozvojové banky (NRB). První dotační výzvu úřad vyhlásil loni v létě. Původně počítal s příjmem žádostí do konce roku 2027 nebo do vyčerpání vyčleněných peněz. To se ovšem stalo už nyní, MPO proto rozhodlo o navýšení dotací.
Dosud bylo uzavřeno 128 smluv na zvýhodněné úvěrování s celkovým instalovaným výkonem 4864 kWp zaměřených na podporu získávání energie z obnovitelných zdrojů.
"Snažíme se náročný schvalovací proces maximálně urychlit. Na druhou stranu musíme každou žádost pečlivě posoudit, a to jak s ohledem na dodání všech požadovaných podkladů, tak i hlediska úvěrového rizika, jako to dělá kterákoli jiná banka. Vzhledem k velkému zájmu je navýšení finančních prostředků v tomto programu správným krokem," dodal člen představenstva NRB zodpovědný za úsek řízení obchodu Michal Nebeský.
V posledních měsících začaly v Česku výrazněji přibývat velké solární elektrárny. Loni bylo v tuzemsku zprovozněno 44.593 nových fotovoltaik, což je sice meziročně o 38.106 méně, instalovaný výkon 967 megawatt (MW) je ovšem stejný jako v rekordním roce 2023. Ve výkonu totiž začaly převažovat právě velké a podnikatelské zdroje.
Súvisiace články
Europoslanci dali zelenú podpore energeticky náročných odvetví v EÚ
Poslanci Európskeho parlamentu v prijatom uznesení vo štvrtok v Štrasburgu schválili plán Európskej komisie na podporu energeticky…
Na opatření proti suchu v lesích Zlínský kraj dá 5,3 milionu Kč, méně než loni
Opatření na zmírnění dopadů sucha v lesích podpoří v letošním roce Zlínský kraj částkou 5,3 milionu korun. Dotaci rozdělí mezi des…
České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert
Evropa nemusí být závislá na dovozu solárních panelů a baterií z Asie. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martin…
Nešťastná, hodnotí Fiala cla uvalená USA. Podle Lipavského musí Evropa odpovědět
Cla uvalená USA považuje premiér Petr Fiala (ODS) za nesprávná a nešťastná. Dopady na ČR nebudou přímé, ale mohou být velmi silné…
Jaké jsou aktuálně dotace na zdroje vytápění
V únoru letošního roku se pozměnily podmínky pro čerpání některých dotací zaměřených mj. na výměny méně úsporných zdrojů tepla. Do…
Kalendár akcií
Hospodaření s energií ve firmách - podniková energetika na cestě k dekarbonizaci
Energetické úspory ve firmách
SOLAR FVEST
Dny teplárenství a energetiky 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.