Za 100 dní fungování byl objem sdílené elektřiny v Česku téměř 750 MWh
Za 100 dní fungování dosáhl objem sdílené elektřiny v Česku téměř 750 megawatthodin (MWh), což odpovídá měsíční spotřebě zhruba 2300 domácností. Registrováno je více než 13.200 účastníků. Největší zájem o sdílení mají zákazníci v rámci jedné nebo více vlastních nemovitostí. ČTK dnes o tom informovalo Elektroenergetické datové centrum (EDC). Zájemci o sdílení elektřiny se mohou registrovat u centra od srpna, reálné sdílení funguje od září.
Sdílení elektřiny v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. Sdílení je možné například v komunitě nebo je možné sdílet vlastní vyrobenou elektřinu na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. K 30. listopadu si elektřinu vyměňovalo 6098 výroben a 8278 odběrných míst.
EDC eviduje zatím 13.249 registrací, celým procesem až k podpisu smlouvy dosud prošlo více než 11.700 účastníků sdílení. "Přestože počty zájemců o sdílení rostly i v listopadu, větší vlnu registrací očekáváme s příchodem jara," uvedl předseda představenstva EDC Petr Kusý.
Účastníci sdílení se sdružili do více než 5000 skupin. Dominuje mezi nimi režim tzv. aktivního zákazníka. Je to skupina, která může mít až 11 členů, pokud sdílí s využitím distribuční soustavy, tedy mimo bytový dům, a až 1000 členů při sdílení v bytovém domě. Další skupinou jsou bytové domy, těch EDC eviduje 252. V systému jsou rovněž dvě energetická společenství sdružující až tisíc registrovaných subjektů.
Lidé se mohou ke sdílení elektřiny připojit přes web jaksdiletenergii.cz, kde také najdou veškeré potřebné informace. EDC zatím při registracích neodhalilo vážné nedostatky. U fyzických osob bývají nejčastější chybou překlepy v zadávacím formuláři, u právnických osob a živnostníků pak nesoulad sídla společnosti podle Administrativního registru ekonomických subjektů. Průměrná doba vyřízení žádosti o registraci se pohybuje kolem dvou dnů.
Elektroenergetické datové centrum funguje v dočasném módu, který umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v energetických společenstvích. S plným provozem, který bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny, se počítá od poloviny roku 2026.
Súvisiace články
ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
*Stojan umožňuje v místech s nižším příkonem nabíjení výkonem až 180 kW *Zařídí to vestavěná baterie o kapacitě 115 kWh *První veř…
Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn
Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…
Odboráři a vedení Volkswagenu nenašli shodu ani po více než 60 hodinách jednání
Ani po více než 60 hodinách jednání se nepodařilo zástupcům vedení automobilového koncernu Volkswagen a odborářům ze svazu IG Meta…
Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory
Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.