Obce z Pošumaví vytipované pro jaderné úložiště se odvolaly proti verdiktu MŽP
Obce z Pošumaví, které je v ČR jednou ze čtyř vytipovaných oblastí pro vznik hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, podaly odvolání proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP), jímž povolilo geologický průzkum lokality Březový potok na Klatovsku. ČTK to dnes řekl starosta Horažďovic a mluvčí Platformy proti úložišti Michael Forman (Občané HD). Rozklad proti vydanému rozhodnutí MŽP podaly podle dnešního vyjádření také obce z lokality Hrádek na Vysočině.
O povolení k průzkumu loni v únoru požádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). MŽP průzkum v minulých dnech povolilo. Vláda má nejvhodnější místo vybrat do roku 2028 z lokalit Březový potok, Hrádek, Horka na Třebíčsku a Janoch u jihočeského Temelína. V úložišti mají být asi půl kilometru pod zemí trvale uložené tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Státy spoléhající na tyto zdroje mají mít hlubinná úložiště od roku 2050. Kromě ČR připravují podzemní úložiště další země. Průzkum má přispět ke konečnému výběru lokality, v níž vznikne. SÚRAO tam nechá provést hloubkové vrty.
"Odvolání jsme podali přímo k ministrovi bianco s tím, že naši právníci teď doplňují konkrétní věci, které napadáme," uvedl Forman. Podle něj je rozhodnutí MŽP osmistránkové a právníci ho analyzují. "Na základě porady starostů z lokality jsem dostal pokyn podat proti vydanému rozhodnutí ministerstva rozklad. Obsahuje zatím obecné důvody pro podání opravného prostředku, které budou podrobně odůvodněny do 30 dnů," řekl dnes právní zástupce obcí z lokality Hrádek Luboš Kliment. Podle Eduarda Sequense z platformy má odvolání, tedy rozklad k ministrovi, odkladný účinek. "Znamená to, že geologický průzkum daných lokalit nesmí začít," řekl.
SÚRAO podle Formana zatím hloubkové vrty neprovádí. "Musí nás, a to i v případě mělkých vrtů, požádat o povolení vstupu na pozemek," uvedl. Žádosti sice přišly už v červnu, ale žádná obec z Březového potoka jim povolení ke vstupu nedala. "Není to nic proti České geologické společnosti, je to obecně proti tomu, jak se stát chová k obcím. Musí se nastolit komunikace, tedy dialog, jinak to nikam nepovede," řekl. Pokud by geologové začali vrtat bez povolení obcí, postupovali by podle Formana protiprávně. Loni byl proveden biologický screening rostlin a živočichů, letos začal tzv. hydromonitoring povrchové a podzemní vody, k nimž SÚRAO povolení od obcí nepotřebuje.
Podle Formana je i vzhledem k odkladnému účinku verdiktu MŽP zřejmé, že výběr lokality do roku 2028 nemůže být dodržen. "Mohli by to udělat pouze na základě nekompletních dat, ale pak se nemohou ohánět tím, že nejvážnějším kritériem pro stavbu je bezpečnost. Musí být na stole adekvátní data podpořená solidním výzkumem, průzkumem a metodikou," uvedl.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) před týdnem v Plzni uvedl, že povolování průzkumů je procesem úřednickým, daným českou legislativou, do něho ministr v žádném případě nezasahuje. "To není otázka rozhodnutí ministra, ale rozhodnutí podle zákona," řekl.
Zástupci obcí se sejdou s novým vedením Plzeňského kraje a budou chtít jeho podporu; vedení kraje dlouhodobě vystupují proti úložišti. Dále požádají o podporu Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje a Svaz měst a obcí ČR. Platforma se dle Formana bude snažit prosadit, aby stát a jeho organizace včetně ČEZ hledaly jiné způsoby nakládání s vysoce radioaktivním odpadem, než ho zahrabávat pod zem. Vláda podle Formana nazývá vyhořelé jaderné palivo odpadem, ale ČEZ nikoliv. "Dokonce ve virtuální prohlídce Temelína je zmíněno, že ČEZ počítá s tím, že by ho přepracovával," řekl. Pokud bude nutná stavba hlubinného úložiště, mohlo by se podle starostů domluvit víc států na jedné lokalitě.
Súvisiace články
Čištění odpadních vod v ČR bude přísnější, znamená též investice do zařízení
Nové způsoby čištění a nakládání s odpadními vodami, s dešťovou vodou, ale také investice do zařízení přinese evropská směrnice o…
USA predstavili plány na rozšírenie jadrovej energetiky do roku 2050
Výstavba jadrových reaktorov je oveľa drahšia ako zostrojenie solárnych alebo veterných elektrární. Vzhľadom na riziko havárií, ak…
Méně odpadu, více úspor: MŽP poskytne obcím a dalším subjektům 400 milionů korun na re-use centra, kompostéry a prevenci jednorázového odpadu
Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Obcím, jejich příspěvkovým organizacím a dalším veřejným subjektům se nyní otevírá n…
Vietnam plánuje obnoviť svoju jadrovú energiu. Chce tým uspokojiť svoje rýchlo rastúce energetické potreby
Vietnam chce obnoviť plány v oblasti jadrovej energie, aby uspokojil svoje rýchlo rastúce energetické potreby. V stredu to uviedla…
Polská nuklearizace se zasekla. Nad Korejci visí otazník, nadějí jsou malé reaktory GE Hitachi
Na elektřině z uhlí stále silně závislé Polsko mělo za minulé vlády velké jaderné ambice. Chtělo postavit až šest velkých reaktorů…
Kalendár akcií
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi
Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty
Konference Inspirujme se 2024
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.