Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém
Unikátní laserový detekční systém, vytvářející neprodyšnou síť vzdušného prostoru nad vybranými objekty, dnes představili zástupci ČEZ přímo v Jaderné elektrárně Dukovany. Cílem nového systému je chránit prostor vybraných budov proti novým hrozbám přicházejícím „ze vzduchu“, jako například dronům. Moderní bezpečnostní systém instalovali odborníci na klíčová místa v obou jaderných elektrárnách.

Systém laserových paprsků, vytvářejících neviditelnou ochrannou zónu ve tvaru vějířů. Tak zhruba vypadá nový detekční systém fungující nad českými jadernými elektrárnami. Zaznamená-li třeba jen jeden z paprsků pohyb, vysílá signál do řídícího centra fyzické ochrany, odkud specialisté řídí další ochranná opatření. „Není to samozřejmě jediný detekční nebo ochranný systém našich elektráren. Těch je celá řada v na sebe navazujících vrstvách, podobně jako například staletími ověřené soustavy hradních opevnění, navíc významnou roli zde hrají i například bezpečnostní složky naší země. A stejně jako u dalších technologií, i zde se stále objevují nové možnosti, jak je vylepšovat a modernizovat,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Přesnější parametry detekčních systémů jaderných elektráren jsou tajné. Mimo jiné musí být schopny odlišit narušení prostoru například ptákem či jiným zvířetem od uměle vyrobeného objektu. Neveřejná je také odolnost jednotlivých budov. „Obecně vybrané objekty jaderných elektráren patří mezi nejstřeženější a nejodolnější v zemi, posuzují je nejen naše bezpečnostní složky, ale i mezinárodní experti. Zároveň je přizpůsobujeme podle vývoje a případných hrozeb. Ochrana elektráren je nikdy nekončící proces,“doplňuje Daniel Rous, ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ.
súvisiace články
Češi postavili v Itálii vodní elektrárnu. Spolufinancovala ji německá banka
Česká skupina Hydropol v severní Itálii postavila vodní elektrárnu Lavoreit za 140 milionů korun. Na financování projektu u města Tolmezzo v provincii Udine se podílela německá banka Bayerische Landesbank (BayernLB), která poskytla 120 milionů korun…
Inovativní řešení přinese úsporu paliva a tím i nižší zátěž pro životní prostředí
Nejdek – Zefektivnění dodávky a bezpečná distribuce teplé vody do všech domácností v ulici J. A. Gagarina; to je výsledek…
Za tři minuty vydělaly děti 200 tisíc korun: do fyzikální soutěže „Vím proč“ přišly desítky videí s pokusy
Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace…
Seniorka přišla o tisíce, policie opět varuje před energetickými šmejdy
Podvodníci znovu využívají známou lest, na revizi energií se hlásí hlavně u osamělých seniorů. Navíc jim může pomoci, že firma E…
Škody za prosincové vichry vyčíslili energetici na téměř 10 milionů korun
Poničené vedení vysokého napětí, přetrhané dráty nebo zlomené stožáry - vichřice, která se na konci roku přehnala Českem,…
14. medzinárodná konferencia ENEF 2020
e-SALON
BIOMASA
Komoditní data
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.