Vývoj obchodování s produkty PXE
Pražská energetická burza Power Exchange Central Europe, a.s. („PXE“), prožívá díky spolupráci se svým majoritním vlastníkem, německou energetickou burzou European Energy Exchange AG („EEX“) nebývalý růst objemů obchodování. Již několik let tradičně koncem léta hovoříme o obchodních plánech společnosti s generálním sekretářem PXE panem Davidem Kučerou.

ABSTRACT: In 2019, the total volume of PXE electricity derivates reached 186 TWh, i.e. approximately 36 TWh more than we expected, says in an interview David Kučera, Secretary General of Power Exchange Central Europe.
Minulý rok v srpnu jste odhadoval, že objem obchodování s produkty PXE by mohl dosáhnout hranice 150 TWh. Podařilo se vám tohoto cíle dosáhnout?
Podařilo. Celkový objem obchodování s deriváty PXE na elektrickou energii dosáhl 186 TWh. Je to růst, který jsme vůbec neočekávali a který k našemu překvapení pokračuje i v roce 2020.
Nyní předpokládáme, že bychom mohli navzdory koronavirové krizi dosáhnout objemu obchodování až 225 TWh. Drtivá většina obchodů je tvořena maďarskými deriváty, které způsobují téměř celý růst. Jedná se většinou o spekulativní a zajišťovací obchody, které jsou z velké míry prvotně uzavřeny přes brokerské platformy a následně zaregistrovány jako burzovní obchody. Účastníci obchodování u těchto obchodů evidentně upřednostňují okamžité finanční vypořádání, které umožňuje pouze burzovní clearing, a proto zřejmě vidíme tento růst.
Bohužel nejsou k dispozici statistiky ohledně celkového objemu bilaterálních obchodů, takže se velmi těžko odhaduje další potenciál růstu. Nicméně se domnívám, že jsme ho již do značné míry vyčerpali.
Kde vidíte největší rezervy v obchodování s PXE produkty?
Pokud se týče obchodování s elektrickou energií, tak se jednoznačně jedná o naše polské produkty. V Polsku čelíme silné konkurenci domácí burzy a čeká nás tam ještě hodně práce. Taktéž obchodování s velkoobchodní dodávkou českého zemního plynu je velmi křehké. Máme dobrý základ, který se nám bohužel zatím nepodařilo rozvinout. Obecně platí, že na českém velkoobchodním trhu je málo prodejců/dovozců, což podle mého názoru do značné míry limituje.
Vaší poslední novinkou je platforma parc4u. Mohl byste vysvětlit, co nabízí?
Byl jsem poměrně často při různých příležitostech dotazován, kdy si fyzické osoby budou moci koupit elektřinu či zemní plyn přímo na burze. Toto bohužel dodnes nejde kvůli stávající legislativě uskutečnit, avšak rozhodli jsme zprovoznit neburzovní platformu, která umožňuje každému maloodběrateli, ať už z řady domácností či malých firem, na této platformě nalézt dodavatele energie a digitálně s ním uzavřít kontrakt. Dodavatelům platforma umožňuje aktuálně měnit cenu podle podmínek velkoobchodního trhu, a spotřebitelé tudíž dostávají možnost zajistit si dodávku za ceny vycházející z aktuálních velkoobchodních cen.
Obrázek č. 1: Objem obchodování s PXE deriváty na elektrickou energii (v TWh)
V čem je ale vaše nabídka výhodnější oproti internetovým srovnávačům?
Parc4u je unikátní tím, že podmínky dodávky jsou pro všechny odběratele stejné. Kopírujeme zde naše zkušenosti se standardizací produktů z burzovního světa. Zákazník tady získává naprosto férové srovnání jednotlivých nabídek, protože všechny konkurenční nabídky jsou založené na stejné smlouvě na dodávku. Spotřebitel tedy nemusí luštit složité podmínky a složitě porovnávat jednotlivé dodavatele a jejich zcela odlišné smlouvy – to jsme za něj odpracovali my. Jednotná dodávková smlouva je produktem PXE, který vznikl po konzultaci se zúčastněnými dodavateli. Navíc jsme znění smlouvy též konzultovali s Energetickým regulačním úřadem, aby bylo 100% zajištěno, že je férová pro všechny zúčastněné.
Nemáte ale problémy sehnat dodavatele? Jsou tito ochotni nabízet své služby při takto plně transparentních podmínkách?
Zatím nás odmítl pouze jeden z oslovených dodavatelů, pro kterého nebyla akceptovatelná právě ta jednotná smlouva o dodávce. Ostatní oslovení již na platformě působí anebo své působení zvažují či připravují. Myslím, že parc4u je pro ně atraktivní zejména z důvodu, že spotřebitelé zde mají možnost uzavřít smlouvy o dodávce na jeden či dva roky. Po uplynutí této doby musí spotřebitel udělat rozhodnutí, zda si přeje zůstat u stávajícího dodavatele anebo zdali zvolí nabídku někoho jiného. V případě, že dodavatel jeden rok není u daného zákazníka úspěšný, ví, že se na trh po uplynutí doby dodávky vrátí, a bude tak mít novou šanci tohoto zákazníka znovu oslovit. V případě, že dodavatel zákazníka ztratí v „klasickém“ obchodním vztahu, je jeho opětovné oslovení náročné a velmi nákladné.
V čem spatřujete největší přínos pro spotřebitele?
Spotřebitel má možnost se v závislosti na vývoji velkoobchodního trhu rozhodnout, kdy zafixovat cenu. Pokud se mu stávající cenová úroveň nelíbí, může počkat, jestli se situace na trhu nezlepší. Anebo naopak, má-li spotřebitel obavy z růstu cen, je schopen cenu zafixovat na aktuální tržní úrovni. Tento způsob fixace ceny je výhodný také pro dodavatele, protože jim napomůže eliminovat cenové riziko, a tudíž mohou nabídnout spotřebitelům výhodnější ceny.
související články
Editorial (4/2020)
Dobrý sluha, ale zlý pán? Technologický pokrok od začátku průmyslové revoluce jde nahoru raketovým tempem. Tam, kde vývoj podobného zařízení trval dříve 10 let, dnes se to děje často i za polovinu doby. Motivace lidí jít stále vpřed je různá. Někdy…
Nový směr energetické politiky USA?
Donald Trump se čtyři roky snažil dělat energetickou a environmentální politiku odlišně od svého předchůdce Baracka Obamy. Za…
Energetika v době post-koronavirové
Důsledky koronavirové pandemie se podle odborníků promítnou do řady dalších let. Na tom, jak se budou vyvíjet ceny elektřiny a…
Vývoj cien energetických komodít v období 09/2020 až 11/2020
Budúcoročné ceny elektriny kopírovali počas uplynulých troch mesiacov celkom presne ceny emisných kvót, ktoré sú dôležitým…
Aktuality v elektroenergetice
Přinášíme vám výtah zajímavých novinek z médií z oblasti elektroenergetiky z portálu energy-hub.cz v období 9/2020–11/2020 …
14. medzinárodná konferencia ENEF 2020
e-SALON
BIOMASA
Komoditní data
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.